Czterdziesty rok życia to najwyższa pora, żeby postawić na świadomą pielęgnację skóry. Nie warto tracić czasu na kosmetyczne eksperymenty. U kobiet wkraczających w ten wiek widoczne są pierwsze oznaki zarówno fizjologicznego starzenia jak też w wyniku wahań hormonalnych związanych z wkraczaniem w okres okołomenopauzalny. Dlatego warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami w tym czasie by zadbać o swoją skórę i zachować młodzieńczy wygląd na dłużej. Zatem jak dbać o skórę po 40-tce. Oto kilka wskazówek.
Hormony a skóra
Duży wpływ na kondycję naszej skóry mają hormony. Po 40. roku życia, kobieta wkracza w tzw. okres perimenopauzy, czyli okres poprzedzający menopauzę, za którą uznaje się ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. Jest to czas stopniowego wygaszania rozrodczej roli jajników i dlatego nasz organizm doświadcza efektów tych zmian hormonalnych i dostrajania organizmu do nowego etapu życia. Trwa on dość długo, bo w niektórych przypadkach może trwać nawet kilkanaście lat. Średnio w Polsce kobiety przechodzą menopauzę ok 51 roku życia. W transformacji menopauzalnej dochodzi m.in. do zmniejszenia produkcji progesteronu i nieocenionego dla skóry estrogenu, odpowiadającego za jej nawilżenie i stymulację włókien kolagenowo-elastynowych. Oprócz tego obniża się też stężenie hormonu wzrostu, wpływającego na gładkość cery oraz melatoniny, która nie dość, że jest silnym antyoksydanetem, to jest też odpowiedzialna za regulację cyklu dobowego innymi słowy – za fazy snu i czuwania. Następuje też wzrost kortyzolu, hormonu stresu, co także nie pozostaje obojętne dla konsekwencji naszej skóry.
Wpływ czynników zewnętrznych
Skóra to największy organ naszego ciała, pełniący wiele istotnych funkcji, w tym przede wszystkim funkcji obronnych. Potrafi znieść mnóstwo niedogodności, choć nie pozostają one bez wpływu na jej kondycję, co uwidacznia się np. w postaci utraty elastyczności, pojawienia się bruzd i zmarszczek, kolorytu.
Dlatego codzienne nawyki, odżywianie i styl życia nie są obojętne i pozostawiają ślad na naszej skórze, a błędy młodości, np. zbyt intensywne opalanie, uwidaczniają się po 40. roku życia np. w postaci przebarwień.
Możemy jednak podjąć szereg działań pielęgnacyjnych, aby świadomie zadbać o naszą dojrzałą cerę. I nieco spowolnić procesy degradacyjne następujące w obrębie naskórka.
Sześć zasad pielęgnacji po 40-stce
Dobór odpowiednich kosmetyków, np. serum do twarzy po 40. roku życia, może spowolnić procesy starzenia.
Na co zwracać uwagę, wybierając preparaty do codziennej pielęgnacji skóry dojrzałej?
Oto sześć kluczowych wskazówek, którymi warto się kierować przy doborze kosmetyków do codziennej pielęgnacji kobiet będących w wymagającym okresie transformacji menopauzalnej:
- Skuteczne nawilżenie i zabezpieczenie warstwy hydrolipidowej naskórka.
- Poprawa mikrocyrkulacji i dotlenienia tkanek.
- Odżywienie skóry.
- Stosowanie składników aktywnych, takich jak peptydy, których zadaniem jest opóźnianie procesu starzenia.
- Regularne złuszczanie komórek martwego naskórka i stymulowanie odnowy komórkowej.
- Skuteczna ochrona skóry przed promieniowaniem UV – nie tylko latem, ale przez cały rok.
Obowiązkowe w kosmetyczce
Od kosmetyku dla 40-latki oczekujemy wiele. Podstawą jest działanie nawilżające, ujędrniające i odżywcze. Skóra kobiet, które przekroczyły czwartą dekadę życia ma jednak znacznie więcej wymagań.
W związku z obniżeniem poziomu kwasu hialuronowego i glikoproteoglikanów, cera staje się sucha i szorstka. Wydziela mniej łoju, staje się bardziej przepuszczalna i skłonna do podrażnień. Kosmetyki, które dotychczas były dobrze tolerowane, mogą wywoływać uczulenia. Może wystąpić tendencja do powstawania przebarwień, pękania naczynek czy rozwoju trądziku różowatego.
Wybór kremu dla 40-latki jest więc sprawą bardzo indywidualną. Tym, na co na pewno należy zwrócić uwagę, wybierając kosmetyk do stosowania na dzień, jest filtr SPF. Ekspozycja na promieniowanie UV jest bowiem jednym z głównych czynników zewnętrznych przyspieszających procesy starzenia skóry, wywołuje plamy i przebarwienia.
U kobiet po czterdziestce powszechnym zjawiskiem są obrzęki i cienie pod oczami. Z tymi problemami poradzą sobie preparaty, które stymulują mikrocyrkulację i zapewniają tkankom odpowiednie dotlenienie. Krem dla 40-latki przeznaczony do skóry wokół oczu powinien mieć w składzie takie substancje jak np.: kofeina, witamina C, ekstrakty roślinne, w tym m.in. z aloesu oraz antyoksydanty, np. koenzym Q10 i witamina K.
Jakie serum do twarzy po 40 wybrać?
Dobrany do potrzeb skóry krem dla 40-latki to jeden z sekretów skutecznej pielęgnacji. Jeszcze ważniejsze jest serum, bowiem z definicji jest to forma zawierająca większą koncentrację składników. Serum jest zwykle aplikowane jako pierwszy kosmetyk po oczyszczeniu skóry twarzy.
Serum może być olejowe lub wodne, dlatego te najczęściej spotykane mają konsystencję żelową, emulsyjną, olejową lub wodnistą. Nie wszystkie jednak mogą wchłonąć się szybko bez pozostawiania na skórze tłustego filmu, dlatego warto dobrać tak ten typ kosmetyku, by spełnił nasze oczekiwania w tym zakresie. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się formy żelowe niż olejowe. lepiej się wchłaniają, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu, więc z powodzeniem mogą być stosowane pod makijaż.
Zastanawiając się, jakie serum do twarzy po 40 poradzi sobie z problemami naszej skóry, trzeba zwrócić dużą uwagę na zawarte w nim składniki aktywne, np. peptydy (niektóre z nich mogą wspomagać produkcję kolagenu i elastyny). Cenne są też retinoidy, ceramidy i drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy.
Dobrym wyborem będzie naturalne serum do twarzy po 40, w którym znajdziemy naturalne i odżywcze wyciągi roślinne oraz coraz bardziej doceniane w kosmetologii ekstrakty z grzybów. Wartym uwagi składnikiem jest jeszcze nie tak dobrze znany ekstrakt z grzyba Tremella Fuciformis. Zaskakujące właściwości tego grzyba sprawiają, że znajduje on coraz częściej zastosowanie w kosmetykach dla cery dojrzałej. Jest ceniony zwłaszcza za działanie antyoksydacyjne i wyjątkowo nawilżające. Badania dowodzą, że cząsteczki Tremelli są 400 razy mniejsze niż cząsteczki kwasu hialuronowego, dzięki czemu szybciej i głębiej wnikają w skórę.
Odpowiednia dieta i suplementacja
Należy pamiętać, że stosowanie kremu czy dobrego serum do twarzy po 40 mogą już nie wystarczać. Składniki zawarte w kosmetykach najsilniej oddziałują na pierwszą – rogową warstwę naskórka, której podstawową rolą jest bariera ochronna, to dlatego w tym wieku tak ważne jest wspieranie procesów regeneracyjnych i antyoksydacyjnych od wewnątrz. Jako, że 80% substancji odżywczych nasza skóra pobiera z pożywienia, a tylko 20% z nich możemy dostarczyć aplikując preparaty i kosmetyki zewnętrznie, warto wziąć pod uwagę dobrze zbilansowaną dietę, bogatą nie tylko w antyoksydanty, ale także w białko i zdrowe tłuszcze jako jeden z kluczowych elementów dbania o dobrą kondycję skóry dojrzałej.
Trudno jednak dostarczyć wszystkie składniki odżywcze wraz z posiłkami bowiem także nasz układ trawienny zmienia swoją fizjologię wraz z wiekiem i nie przyswaja już tak dobrze substancji odżywczych w odpowiednich ilościach. Dlatego cennym wsparciem codziennej diety może być suplementacja. Warto rozważyć zwłaszcza suplementy diety, których rolą jest pobudzenie naturalnej syntezy kolagenu, którego produkcja stopniowo spada już po 25. roku życia, oraz takie, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Warto przy tym zaznaczyć, że produkcja wolnych rodników w organizmie prowadzi do pogorszenia struktur komórkowych, lipidów, DNA i białek. Na poziomie skóry jednym z głównych skutków jest degradacja kolagenu i elastyny. Włókna te odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry. Ponadto odgrywają ważną rolę w integralności naczyń krwionośnych, a tym samym w unaczynieniu skóry. Co więcej, degradacja komórek i ekspozycja na promieniowanie UV powoduje niejednorodną nadprodukcję melaniny przez melanocyty, co może być przyczyną pojawienia się plam na twarzy i niejednorodnego kolorytu cery. To dlatego zadbanie o antyoksydanty w diecie jest tak istotne.
Należy ponadto pamiętać o regularnym piciu wody – nawodnienie organizmu od wewnątrz ma wpływ na odpowiednie nawilżenie skóry.
Jakie zabiegi na twarz dla 40-latki?
Kluczowe dla zdrowej i promiennej cery jest regularne oczyszczanie i złuszczanie naskórka. Aby przywrócić skórze blask, warto sięgnąć po produkty z kwasami (AHA), takimi jak kwas glikolowy, mlekowy czy jabłkowy. Usuną one martwy naskórek, dzięki czemu substancje aktywne (zawarte np. w serum do twarzy po 40) będą mogły dotrzeć do głębszych warstw skóry.
Należy przy tym pamiętać o tym, że niektórych składników nie można łączyć, ponieważ mogą osłabiać swoje działanie albo wzajemnie się wykluczać i powodować podrażnienia. Należy pamiętać też, że dobór odpowiednich preparatów uwarunkowany jest indywidualną kondycją i cechami cery, dlatego warto skonsultować się ze specjalistami w tym zakresie.
Przeczytaj również:
Ekstrakt z Tremelli – naturalny składnik pielęgnacyjny