Kobieta po 40 w chodzi w okres transformacji menopauzalnej. To nieunikniony, ważny i wieloletni etap w życiu każdej kobiety, który przynosi szereg zmian zdrowotnych i emocjonalnych. Organizm przechodzi swego rodzaju rewolucję w dużym stopniu pod wpływem przemian hormonalnych, które przyspieszają po 40-tym roku życia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dbały o nasze ciało i zdrowie w tym okresie w sposób szczególny by opóźnić niektóre niekorzystne zamiany związane z nieuniknionym procesem starzenia i/lub poprawić jakość swojego życia. Ale jak możemy to robić?
Filozofia Slow Aging wymienia kilka kluczowych obszarów świadomego dbania o siebie, które wpływają na nasze zdrowie, kondycję, samopoczucie, urodę i przekładają się na ogólny dobrostan i spowolnienie negatywnych procesów związanych z fizjologią starzenia, począwszy od zdrowej diety, uzupełnienia niedoborów odpowiednią suplementacją, poprzez aktywność fizyczną, pielęgnację ciała, aż do odpowiedniej higieny snu i równowagi emocjonalnej. Jednak to nie wszystko! Aby w pełni mieć kontrolę nad kondycją naszego organizmu i podejmować świadome działania adekwatne do potrzeb i możliwości należy zacząć od przeglądu zdrowia.
Dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami informacjami na temat niezbędnych badań zalecanych w medycynie funkcjonalnej, które powinny wręcz stać się częścią regularnego rytuału dbania o siebie, aby w okresie menopauzy czuć się dobrze z własnym ciałem. Podejście medycyny funkcjonalnej zakłada, żeby myśleć o zdrowiu w sposób holistyczny, nie skupiając się tylko na wyeliminowaniu objawów, ale także na przyczynach. Dlatego przegląd zdrowia powinien pozwolić nam uzyskać całościowy obraz zdrowia kobiety po 40-tce.
Oto lista kluczowych badań profilaktycznych, które warto i należy wykonać, aby zrobić efektywny bilans swojego organizmu wkraczając w okres przemian okołomenopauzalnych:
1️. Badania tarczycy: Badamy TSH, ft3, ft4, anty -Tg i anty-TPO a także USG tarczycy. Prawidłowa objętość obu płatów powinna wynosić 14-18 ml. Za 90% przykrych objawów przekwitania odpowiada właśnie dysfunkcyjna tarczyca.
2️. Test czynnościowy prolaktyny: Z obserwacji lekarzy funkcjonalnych wynika, że niemal każda kobieta burzliwie przechodząca menopauzę (zlewne poty, depresja, uderzenia gorąca) miała nieprawidłowe wyniki tego testu.
3️. Onkopakiet: To zestaw 3 pierwiastków i 3 metali ciężkich – cynk, selen, miedź, ołów, kadm i arsen. Jest to zestaw sprawdzający ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Prawidłowa interpretacja tych wyników oraz doprowadzenie do zakresów funkcjonalnych istotnie zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.
4️. Badania kości: Osteoporoza to jedno z ryzyk w okresie menopauzy. Densytometria może pomóc w ocenie gęstości kości. Powinny ją wykonać osoby z nadwagą i niskim poziomem witaminy D3. Warto pamiętać, że trening oporowy jest najlepszą prewencją złamań i utraty gęstości kości.
5. USG piersi oraz badanie genetyczne BRCA1 i BRCA2: Na skutek zmian hormonalnych w tym okresie mogą pojawić się zmiany w piersiach. Osoby z mutacjami w obrębie genów BRCA mają znacznie zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu piersi (nawet do 90%) jeśli były zażywane dodatkowo pigułki antykoncepcyjne w młodości.
6. Badanie poziomu stresu: Stres przewlekły nie jest naszym sprzymierzeńcem. Może on doprowadzić do zespołu wyczerpania nadnerczy. Badamy kortyzol ze śliny w ujęciu dobowym oraz hormon nadnerczowy DHEA.
7. Morfologia i poziom witamin: Badamy poziom wit B12 i D3 a także regularnie morfologię.
8. Insulina i glukoza na czczo (lub krzywa insulinowo-cukrowa). To badanie pokazuje jak daleko jesteśmy od insulinooporności a dalej do cukrzycy typ2, nadciśnienia, otyłości, choroby wieńcowej.
9. Cytologia płynna cienkowarstwowa LBC: to badanie zalecane jest w profilaktyce raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest wyleczalny w 99% o ile zostanie w porę wykryty. Dlatego zaleca się skorzystać z cytologii płynnej cienkowarstwowej LBC, która stanowi nowszą i dokładniejszą technikę tradycyjnego badania cytologicznego. Przy prawidłowych wynikach badanie robi się co 3 lata.
Chyba nie trzeba nikomu powtarzać jak ważną rolę mają badania profilaktyczne – przede wszystkim przynoszą nam spokój i pewność, że wszystko jest dobrze, ale gdy któreś z badań daje informacje negatywne, wówczas możemy podjąć szybkie działania i w porę podjąć stosowne leczenie czy zmiany, dając sobie większą szansę na lepsze zdrowie i jakość naszego życia.
Zatem dbaj o siebie świadomie, dlatego już teraz wpisz do swego kalendarza raz do roku: „czas na przegląd zdrowia” i wykonaj badania.
Przeczytaj również: