Istnieje ścisły związek między stresem a wyglądem cery. Wszystkie zaburzenia dotyczące naszego dobrostanu psychicznego i emocjonalnego najszybciej odbijają się na skórze. Jeśli obserwujesz u siebie nagłe pogorszenie cery, to znak, że powinnaś wprowadzić zmiany w swoim życiu.
Stres i jego wpływ na zdrowie człowieka
Wpływ stresu na organizm człowieka ma dwa oblicza. Może on być pożądaną reakcją na różne bodźce i działać na nas mobilizująco, co jest ważne na przykład w sytuacji zagrożenia życia.
Problem zaczyna się jednak, kiedy żyjemy w stanie chronicznego stresu spowodowanego na przykład negatywnymi emocjami, brakiem równowagi między oczekiwaniami a możliwościami ich spełnienia czy zaburzonymi relacjami społecznymi. Mówimy wtedy o stresie psychicznym (psychologicznym).
Taki stan przyczynia się do wielu zaburzeń somatycznych i innych schorzeń. Trudności z zasypianiem, bóle głowy, drżenie rąk, obniżenie nastroju, zaburzenia lękowe, problemy z koncentracją, skłonność do przybierania na wadze – to tylko niektóre z destrukcyjnych skutków wpływu stresu na organizm człowieka.
Nagłe pogorszenie cery – niepokojący sygnał od organizmu
Istnieje ścisły związek między stresem a wyglądem skóry. Jeśli żyjesz w ciągłym napięciu, z pewnością zauważyłaś u siebie nagłe pogorszenie cery.
Przewlekły stres psychiczny osłabia naturalne mechanizmy obronne skóry, przez co najpierw pojawiają się objawy takie jak:
- świąd,
- pieczenie,
- przesuszenie,
- nadwrażliwość
- stany zapalne.
Podwyższony poziom kortyzolu (hormonu stresu) hamuje produkcję kolagenu, ważnego białka budulcowego. Przyczynia się to do przyspieszenia procesów starzenia. W ekspresowym tempie pojawiają się zmarszczki, cienie pod oczami, skóra traci jędrność, elastyczność i zdrowy koloryt, stając się bardziej podatna na zakażenia.
Osoby żyjące w chronicznym stresie często borykają się z problemami skórnymi – ich cera wygląda niezdrowo, a twarz sprawia wrażenie starszej niż w rzeczywistości. Badania naukowe potwierdzają, że występowanie takich chorób jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy trądzik może być nasilane przez działanie kortyzolu.
Jak ograniczyć niszczący wpływ stresu na cerę?
Istnieje wiele metod pomagających złagodzić skutki stresu. Należą do nich: techniki relaksacyjne (takie jak kontrola oddechu czy medytacja), aromaterapia, joga, rytuały pielęgnacyjne, wyciszenie przed snem. Jednakże czasami organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia, a wówczas warto rozważyć przyjmowanie odpowiedniej suplementacji, która pomoże zredukować stres i zwiększyć odporność organizmu na stresujące bodźce i wspomóc procesy regeneracyjne nocą.
Dabi’a stworzyła w tym celu specjalny program Calm & Sleep w myśl zasady Inner Outer Care, aby podejść do problemu kompleksowo.
Przede wszystkim zadbaj o redukcję stresu! Jeśli chcesz zmniejszyć napięcie i poprawić jakość snu, warto rozważyć suplementację preparatem Dabi’a Calm & Sleep Balancing Formula. Zawiera on opatentowany ekstrakt z szafranu Safr’Inside™, bogaty w safranal, który wspiera równowagę emocjonalną i pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Skuteczność Safr’Inside w redukcji stresu i poprawie nastroju została potwierdzona badaniami klinicznymi.
Formuła suplementu została wzbogacona także o melatoninę, silny antyoksydant regulujący rytm snu, oraz L-tryptofan, aminokwas zwiększający syntezę melatoniny i serotoniny. Dodatkowo, ekstrakt z grzyba Soplówka Jeżowata (Lion’s Mane) wspomaga regenerację układu nerwowego, poprawiając jakość snu.
Nocna pielęgnacja ma także istotne znaczenie dla regeneracji cery. Dlatego wypróbuj kosmetyki, które pracują nocą. Takim kosmetykiem jest regenerująca maska do twarzy na noc Dabi’a Calm & Sleep Recovering Night Mask.
Ten kosmetyk nakładasz jak krem i nie musisz zmywać go rano. Maska do twarzy na noc będzie działać na Twoją skórę niczym regeneracyjny kompres. Rano obudzisz się z nawilżoną, pełną blasku cerą.
To kompozycja starannie dobranych naturalnych w 99% składników aktywnych, których celem jest utrzymać głębokie nawilżenie, stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu, działanie łagodzące i antyoksydacyjne oraz poprawa kolorytu skóry.
Oprócz suplementacji i pielęgnacji kluczowe dla redukcji stresu i korzystnym wpływie na zdrowie w tym zdrowie skóry są:
- Regularna aktywność fizyczna
- Zbilansowana dieta
- Unikanie używek
Stres i niedobór snu negatywnie wpływa na cały organizm i samopoczucie. Dbając zarówno o wnętrze (INNER), jak i wygląd zewnętrzny (OUTER), zwiększasz szanse na sukces w osiągnięciu równowagi, dobrego samopoczucia i zdrowia.
Przeczytaj również inne wpisy: