Ochrona skóry przed stresem oksydacyjnym – im wcześniej tym lepiej

Autor: Dabia

Pojęcie stresu oksydacyjnego pojawia się w kontekście zarówno zdrowia jak i urody. To on między innymi może przyczyniać się do tak poważnych schorzeń jak nowotwory, miażdżyca, choroba Parkinsona czy Alzheimera, a także przyspieszać starzenie komórek naszego organizmu w tym także skóry. W jaki sposób w walce z tymi niekorzystnymi procesami mogą nam pomóc antyoksydanty?

Stres oksydacyjny – co to takiego?

Stresu oksydacyjnego nie należy mylić z chronicznym stresem. Ten drugi ma podłoże emocjonalne. Stres oksydacyjny to natomiast stan, którego skutkiem jest uszkodzenie komórek, w tym mitochondriów i DNA. Dochodzi do niego w wyniku zaburzenia równowagi między oksydantami, tj. wolnymi rodnikami a antyoksydantami – przeciwutleniaczami.

Te pierwsze powstają w naszym organizmie z każdym złapanym oddechem. Są po prostu ubocznym efektem procesu oddychania. Wolne rodniki powstają z atomów tlenu, które straciły elektron lub elektrony. Zaczynają więc szukać „pary” i w tym celu „kradną” elektrody lipidów, białek, cukrów czy kwasów nukleinowych. Efektem poszukiwania brakujących elektronów są uszkodzenia na poziomie komórkowym.

Pewna niewielka ilość wolnych rodników jest potrzebna dla prawidłowej pracy naszego organizmu. Problem zaczyna się wtedy, gdy jest ich zbyt dużo. Nagromadzenie wolnych rodników pojawia się wraz z wiekiem, a efekty ich działania zaczynają być zauważalne i odczuwalne po 35-tym roku życia. Wśród endogennych źródeł antyoksydantów można wymienić stan zapalny, infekcję oraz wysiłek fizyczny. Do źródeł egzogennych należą między innymi: alkohol, nikotyna, niektóre leki, zła dieta oparta na niezdrowych tłuszczach i olejach oraz chroniczny stres. Im szybciej zrozumiemy jak duże stanowi dla nas niebezpieczeństwo, tym szybciej zaczniemy dbać zarówno o zdrowszy styl życia jak też odpowiednią podaż antyoksydantów w swojej diecie.

Czym objawia się stres oksydacyjny?

W przypadku stresu oksydacyjnego objawy są niespecyficzne, a jednocześnie w bardzo niekorzystny sposób wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, stan zdrowia i wygląd.

Stres oksydacyjny objawia się przez:

  • bóle głowy,
  • kłopoty z koncentracją i pamięcią,
  • osłabienie,
  • chroniczne zmęczenie,
  • bóle stawów,
  • problemy z trawieniem,
  • osłabienie siły mięśniowej.

Stres oksydacyjny objawia się też na skórze. Może wywoływać: trądzik, wysypki, łuszczycę, AZS oraz przyspieszone starzenie (zmniejszenie gęstości skóry, opadnięcie owalu twarzy, pojawienie się bruzd i zmarszczek, suchość, przebarwienia). Wolne rodniki mają destrukcyjny wpływ m.in. na włókna kolagenu i elastyny, zaburzają pracę melanocytów, odpowiadających za koloryt cery. Dzieje się to zazwyczaj poza naszą percepcją. 

Diagnostyka stresu oksydacyjnego

A czy istnieją narzędzia diagnostyczne, wykrywające stres oksydacyjny? Pomocnymi markerami są poziom glutationu (będzie o nim mowa później) oraz długość telomerów – końcowych fragmentów chromosomów, które skracają się w miarę starzenia komórek (jeśli zjawisko przebiega przedwcześnie, może świadczyć o stresie oksydacyjnym). Analizuje się też wskaźnik oksydacyjnego uszkodzenia DNA (8-hydroksy-2-deoksyguanozyny) i aktywność enzymów antyoksydacyjnych.

Istotne informacje mogą wnieść badania markerów stanu zapalnego oraz niedoborów antyoksydantów, takich jak witamina C i cynk. U pacjentów dotkniętych depresją lub chronicznym stresem bada się neurotransmitery w kontekście cyklu dobowego.

Należy zaznaczyć, że diagnostyka stresu oksydacyjnego u każdego pacjenta może przebiegać inaczej.

Cynk i witamina C na stres oksydacyjny

Cynk i witamina C to przeciwutleniacze, które pomagają rozprawić się z wolnymi rodnikami. W jaki sposób cynk neutralizuje oksydanty? Jest składnikiem jednego z głównych enzymów antyoksydacyjnych: dysmutazy ponadtlenkowej, obecnej w cytoplazmie komórek, gdzie przekształca wolne rodniki w nadtlenek wodoru i tlen cząsteczkowy.

Cynk pobudza i przyspiesza aktywność różnych enzymów, które biorą udział w zwalczaniu wolnych rodników. Jego istotną rolą jest podniesienie poziomu glutationu. To tripeptyd, złożony z glicyny, cysteiny i kwasu glutaminowego, który jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy. Jego brak prowadzi do osłabienia odpowiedzi immunologicznej organizmu, a nawet uszkodzeń DNA. Glutation współpracuje z innym antyoksydantem: witaminą C, wykazując zdolność do jej regeneracji. Dzięki temu, że glutation pomaga zachować jej efektywność, możliwe jest działanie witaminy C na stres oksydacyjny, a także jej udział w syntezie kolagenu odpowiadającego za sprężystość i jędrność skóry. Glutation nie bez powodu nazywany jest więc enzymem młodości.

Należy wziąć pod uwagę, że organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować ani cynku, ani witaminy C. W uzupełnieniu tych składników może pomóc zbilansowana dieta, szczególnie bogata w ciemne owoce i warzywa będące źródłem antyoksydantów, uzupełniona o odpowiednią suplementację. 

Formuły suplementów Dabia opracowane zostały z myślą o kobietach wkraczających w dojrzałość, będących po 35 roku życia. To okres życia, w którym  nagromadzenie wolnych rodników może prowadzić do stresu oksydacyjnego i pojawienia się wielu przypadłości z tym związanych, dlatego w portfolio marki znalazł się suplement DABI’A AGE DELAY ANTIOXIDANT FORMULA, naturalna formuła zawierający w swym składzie kompozycję silnych antyoksydantów w tym.mi.in. opatentowaną i przebadaną w badaniach klinicznych kompozycję składników SkinAx – zawierającą cynk i witaminę C, ekstrakt z nasion winogron i koncentrat z melona, ale także polisacharydy z grzyba Reishi oraz trans-resweratrol; To wsparcie organizmu w podaży antyoksydantów by opóźniać zachodzące w ciele procesy starzenia.

Zobacz również inne wpisy:

Peptydy jak stosować?

Jakie serum do twarzy po 40?

Maseczka na twarz ile razy w tygodniu?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DOŁĄCZ DO DABI’A NEWSLETTER

i odbierz kod rabatowy 10% na najbliższe zamówienie!

Poznaj produkty Dabi'a: