Dlaczego po 40.roku życia aktywność fizyczna jest tak ważna?

Autor: Dabia

Ruch jest zalecany w każdym wieku. O aktywność fizyczną powinny szczególnie zadbać kobiety, które 40. urodziny mają już za sobą. Odpowiednia dawka ćwiczeń jest filarem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wpływa też na wygląd skóry. Jak więc zachować formę i młody wygląd dzięki aktywności fizycznej?

Jak dbać o siebie po 40? Postaw na sport!

Osobom dorosłym w wieku od 18. do 62. roku życia WHO zaleca dawkę od 150 do 300 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności fizycznej lub od 75 do 150 minut intensywnego wysiłku. Intensywność jest oczywiście pojęciem względnym. Każdy z nas inaczej odczuwa zmęczenie. Zależy to od wieku, stanu zdrowia ogólnej sprawności.

O ruch powinny zwłaszcza zadbać kobiety po 40. roku życia, wchodzące właśnie w okres perimenopauzalny. Kołatanie serca, ciągłe uczucie zmęczenia, uderzenia gorąca, zaburzenia snu ­– to tylko niektóre odnotowywane w tym czasie dolegliwości. Po 40 spowalniają procesy metaboliczne, łatwiej przybieramy na wadze i pogarsza się nasza wydolność. Ubywa nam tkanki mięśniowej, skóra wiotczeje, pojawiają się zmarszczki. Szacuje się, że aż 57 procent kobiet w tym okresie cierpi na depresję.

Jak możemy dbać o siebie po 40 dzięki wprowadzeniu codziennej dawki ruchu? Co zyskamy, dzięki regularnej aktywności fizycznej? Udowodniono naukowo, że ćwiczenia zmniejszają przykre dolegliwości związane z menopauzą. Aktywność fizyczna dodaje energii, poprawia samopoczucie i zmniejsza ryzyko depresji. Ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała. Pobudza krążenie, stymuluje mięśnie i pozytywnie wpływa na dotlenienie komórek naszego organizmu. Zapobiega chorobom niezakaźnym, w tym osteoporozie, nowotworom i cukrzycy typu 2.

Najłatwiej zacząć wprowadzać zmiany od drobnych kroków: jeśli zamiast windy wybierzesz schody, to już dołożysz w ten sposób cegiełkę do poprawy wydolności swojego organizmu. Jeśli dawno nie ćwiczyłaś, najpierw spróbuj pilatesu czy jogi, a w miarę  nabierania kondycji, dokładaj kolejne aktywności.

Odpowiednia aktywność fizyczna po 40. roku życia

Najlepsza aktywność to ta, którą lubimy. Sport ma być relaksem i przynieść pozytywne zmęczenie. Jeżeli cierpisz na jakieś problemy zdrowotne, zasięgnij porady lekarza medycyny sportowej.

Jeśli wciąż jeszcze zastanawiasz się, jak zadbać o siebie po 40, dla najlepszych efektów postaraj się stosować zarówno ćwiczenia siłowe, jak i cardio, z przewagą tych pierwszych. Zapobiegają postępującej wraz z wiekiem utracie masy mięśniowej, wspierają metabolizm i pomagają utrzymać gęstość kości. Możesz ćwiczyć z hantlami, taśmami oporowymi i wykorzystując ciężar własnego ciała (pompki, przysiady).

Ćwiczenia aerobowe dobroczynnie wpływają natomiast na zdrowie serca i układ ciśnienia. Zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL, stymulują metabolizm i poprawiają kondycję. Szczególnie polecamy aktywności wykonywane na świeżym powietrzu: jazdę na rowerze, trucht, marsz, nordic walking i w wodzie: pływanie, aqua aerobik.

Ćwiczenia aerobowe powinnaś wykonywać z umiarkowaną intensywnością, aby nie dopuścić do ubytku masy mięśniowej.

Pamiętaj, że Twój układ ruchu jest bardziej narażony na urazy niż dawniej, dlatego nie pomijaj rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających. Jeżeli cierpisz na jakieś problemy zdrowotne, zasięgnij porady lekarza medycyny sportowej.

Co jeszcze jest istotne, oprócz ruchu?

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o siebie po 40, to nie tylko ćwicz, ale znajdź też czas na regenerację: techniki relaksacyjne i sen.

Zadbaj o zbilansowaną dietę, bogatą w przeciwutleniacze, zdrowe kwasy tłuszczowe, a przede wszystkim proteiny. Wciąż pokutuje błędne myślenie, że od białka się tyje, więc wiele kobiet omija je szerokim łukiem. Prawda jest inna: przybieramy na wadze od zbyt dużej podaży kalorycznej. Białko natomiast jest wręcz zalecane na diecie redukcyjnej: daje uczucie sytości, a w dodatku buduje i regeneruje mięśnie.

A co z pielęgnacją skóry? Jakie serum do twarzy po 40 sprawdzi się najlepiej? Wybierz produkt, który nawilży skórę, poprawi jej napięcie, zniweluje zaczerwienienia, a przede wszystkim wygładzi zmarszczki i zapobiegnie powstawaniu nowych. Nasze serum AGE DELAY PEPTIDE FACE SERUM stymulujące syntezę kolagenu pozwoli Ci uzyskać taki efekt. Pamiętaj jednak, że miejscowe działanie na nic się zda bez zdrowego stylu życia. Ruch, dieta i sen to podstawy utrzymania dobrego zdrowia, samopoczucia i młodego wyglądu skóry. Dbanie o siebie to wyraz troski o swoje zdrowie i wygląd.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DOŁĄCZ DO DABI’A NEWSLETTER

i odbierz kod rabatowy 10% na najbliższe zamówienie!

Poznaj produkty Dabi'a: